شما اینجا هستید

تحلیل خبری » پارلمان علیه تندروی

گروه سیاسی «وطن روز»

 

همه چیز با یک اظهار نظر شروع شد، حسن روحانی در قامت رئیس قوه مجریه در جمع وزرا و معاونانش از شرایط روز ایران گفت و ناگاه به ماجرای صلح امام حسن علیه السلام اشاره کرد. صلحی که روحانی آن را نشانگر شجاعت امام مجتبی علیه السلام و توجه ویژه ایشان به خواست مردمش می دانست، ولی در نقطه مقابل برخی گروه های سیاسی چندان با گفته های او موافق نبودند و رسما رئیس جمهوری را متهم به تحریف تاریخ کردند. مخالفت ها آنقدر ادامه داشت تا اینکه یکی از نمایندگان سرشناس مجلس یازدهم در صفحه شخصی خود در توئیتر از نارضایتی مردم از عملکرد روحانی نوشت و او را به «اعدام» تهدید کرد، تهدیدی که خیلی زود موجبات ورود پاستور و بهارستان به حاشیه را فراهم آورد و کار را به جایی کشاند که برخی نمایندگان مجلس از تهیه طرحی برای استیضاح رئیس جمهوری و اثبات عدم کفایت سیاسی حسن روحانی سخن به میان آوردند، طرحی که البته با مخالفت هیات رئیسه مجلس از دستور کار خارج شد تا قوای مجریه و مقننه به جای پرداختن به حواشی، درمانی برای هزار و یک درد موجود در جامعه ایران پیدا کنند.

*۲ نشست؛ ۲ نتیجه
تندروهای حاضر در خارج و داخل یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی پس از گفته های روحانی و تهیه طرحی برای استیضاح رئیس جمهوری، به سرعت ترتیب برگزاری نشستی با عنوان «استیضاح رئیس جمهوری، حق مجلس، مطالبه ملت» را در قم دادند. نشستی که در آن تنی چند از نمایندگان مجلس نیز حاضر بودند و تلاش می‌کردند نظر سایر فعالان را نیز جلب کنند تا موفق به استیضاح رئیس جمهوری شوند ولی در نقطه مقابل محمدباقر قالیباف در قامت رئیس قوه مقننه به جای پرداختن به حواشی و ورود به آن، نشستی را با حضور وزرای اقتصادی دولت برگزار کرد. احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیات رئیسه مجلس یازدهم درباره جزئیات این نشست گفته است که «آقای قالیباف جلسه‌ای با تیم اقتصادی دولت یعنی آقایان خاوازی وزیر کشاورزی، رزم حسینی وزیر صمت، همتی رئیس کل بانک مرکزی، دژپسند وزیر اقتصاد و چند عضو دیگر این تیم داشت تا وضعیت اقتصادی را بررسی کند و به دولت کمک کند. در صورتی که رسیدگی به وضعیت اقتصادی وظیفه دولت و رئیس جمهور است نه رئیس مجلس. اما رئیس مجلس با کمک به دولت درصدد است تا دولت را برای ادامه کار یاری کند. خود آقای زنگنه می‌گوید که من بیشتر از اینکه به جلسات دولت بروم در جلسات مجلس شرکت می‌کنم.»
نشست های قالیباف اما به همینجا ختم نشد و از قرار معلوم عزم پارلمان برای همراهی با دولت آن هم در سال پایانی فعالیت آنان جزم است چنانکه هیات رئیسه مجلس یازدهم با برگزاری نشستی جداگانه به برخی مطالب مطرح شده در ارتباط با استیضاح رئیس جمهوری پرداخت و در نهایت تصمیم به عدم بررسی آن و ختم غائله گرفت. امیرآبادی فراهانی دلیل این تصمیم را زمان بر بودن موضوع استیضاح اعلام کرده ولی در نقطه مقابل بسیاری از فعالان سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب استیضاح رئیس جمهوری را همسویی با برنامه دشمنان برای جمهوری اسلامی عنوان کردند و از این رو خواستار عدم پرداختن مجلس به این قبیل مسائل شدند.

*چرا نباید روحانی استیضاح شود؟
پیش و پس از اظهارات امیرآبادی فراهانی درباره خروج طرح استیضاح رئیس جمهوری از دستور کار مجلس، بسیاری از رسانه های اصولگرا به تشریح چرایی آسیب زا بودن این طرح پرداختند. امیر ابراهیم رسولی، مشاور قالیباف و مدیرکل هیات رئیسه مجلس در همین راستا از پروژه نفوذ سخن به میان آورد و آن را به تلاش‌ها برای استیضاح روحانی ربط داد. پروژه ای که حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان و نماینده عالی‌ترین مقام جمهوری اسلامی در این روزنامه نیز از قرار معلوم با آن موافق است. این فعال سیاسی اصولگرا در یادداشتی استیضاح رئیس جمهوری در ایران را در راستای برنامه های غربی ها دانست و نوشت که «طرح توطئه‌آمیز «دولت بی‌سر» علیه جمهوری اسلامی ایران هم کلید خورد و به صحنه آمد و به یقین می‌توان گفت که ایران اسلامی اصلی‌ترین هدف آن بوده است چرا که ایران خاستگاه، اردوگاه و پشتیبان نهضت مقاومت در سراسر منطقه و جهان است. بنابراین به آسانی می‌توان نتیجه گرفت توطئه یاد شده، قبل از همه روی ایران اسلامی که خاستگاه و اردوگاه اصلی مقاومت است هدف‌گذاری شده و به صحنه آمده باشد.»
عباس سلیمی نمین نیز دیگر فعال سیاسی اصولگرایی بود که در طول یکی دو روز گذشته بارها و بارها با یادداشت و گفت وگوهایی به نهی طرح استیضاح روحانی پرداخته بود. او در جدیدترین اظهاراتش که از سوی پایگاه خبری «فردا نیوز» که از جمله رسانه های نزدیک به قالیباف به شمار می رود، منتشر شد، گفت که «نتیجه استیضاح و استعفای رئیس‌جمهوری هیچ فرقی با هم ندارد چون در این مقطع کنونی حساس هر کدام آنها انجام شود، یک بی دولتی در کشور به وجود می آید. البته استعفا حداقل خواسته آمریکا را تأمین می کند و استیضاح حداکثر خواسته آمریکا را، چون استیضاح همراه با تنش خواهد بود.»

*موضع مقام معظم رهبری
یکی از مسائلی که در ماجرای تهیه طرح استیضاح رئیس جمهوری توسط برخی نمایندگان مجلس مورد مناقشه بود، موضع مقام معظم رهبری به عنوان عالی ترین مقام جمهوری اسلامی است. حامیان استیضاح با اشاره به حق قانونی نمایندگان برای استیضاح رئیس جمهوری و یادآوری تاکید همیشه رهبری بر اجرای تمام و کمال قانون، از عدم مخالفت ایشان سخن گفتند ولی در نقطه مقابل برخی چهره های اصولگرا همچون غلامرضا مصباحی مقدم، به صراحت این اظهارات را رد کرده و رهبری را مخالفت استیضاح معرفی کردند چنانکه این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به «فردا نیوز» گفته است: «دولت‌ها باید تا پایان کار خود بمانند و به فعالیت خود ادامه دهند. این مهم نظر مقام معظم رهبری هم هست و ایشان چندی پیش به صراحت بر این موضوع تأکید کردند مگر آنکه شرایطی به وجود آید که واقعا ادامه کار دولت میسر نباشد؛ مانند آنچه بنی‌صدر رقم زد که واقعا غیرقابل تحمل بود.»

*موضع دوگانه پایداری‌ها
آنچه در این میان محل ابهام است، موضع دوگانه اعضای جبهه پایداری است. فعالان این جریان اصولگرا که همواره به عنوان تندروترین گروه اصولگرا شناخته شده و بعضا اختلافاتی را با سایر جریان های اصولگرا داشته، از اولین افرادی بودند که طرح استیضاح حسن روحانی در قامت رئیس جمهوری را تهیه و در مجلس پیگیری کردند. اکثر قریب به اتفاق چهره های حاضر شده در نشست حامیان استیضاح روحانی در قم نیز نزدیکی های غیرقابل انکاری به این جریان سیاسی داشتند از ین رو گمان می شد پایداری ها موافق استیضاح روحانی باشند چنانکه محمدصادق کوشکی، فعال سیاسی اصولگرا و نزدیک به جبهه پایداری پس از اعلام مخالفت هیات رئیسه مجلس با مساله استیضاح رئیس جمهوری، تلویحا مجلس یازدهم را «غیرانقلابی» خطاب کرد و به پایگاه خبری «انتخاب» گفته است: «مجلس اگر انقلابی عمل کرده بود باید تا امروز آقای روحانی از اریکه قدرت خارج می‌شد و اگر این اتفاق رخ داده بود امروز قیمت ارز ۱۱ یا ۱۲ هزار تومان بود، نه ۳۰ هزار تومان و بلکه بیشتر. مجلس فعلی مجلسی اصولگرا با اکثریت ضعیف است و بخشی از نمایندگان ، افرادی فرصت طلب هستند که تا امروز چندین بار طیف و جناح خودشان را تغییر دادند.»
پس از این اظهارات تصور می شد که پایداری های حاضر در مجلس در آینده نه چندان دور با قالیباف وارد مجادلاتی سیاسی شوند ولی چند ساعت بعد علی خضریان، نماینده تهران و عضو جبهه پایداری در اظهاراتی که خبرگزاری ایسنا آن را منتشر کرد، به تشریح موضع این جبهه درباره ماجرای استیضاح رئیس جمهوری پرداخت و با اعلام مخالفت پایداری ها با استیضاح روحانی، گفت که «استیضاح رئیس‌جمهور همچون رفتن به سمت یک تلاطم سیاسی است که حتما و یقینا زمینه شوک بازار را در حوزه مسائل اقتصادی افزایش می‌دهد و بار این فشار اقتصادی بر دوش مردم سنگین‌تر خواهد بود. از طرفی ما می‌دانیم که تنش سیاسی بر مدار و خواسته جریانات مخالف برای ایجاد دوقطبی‌ها و بعضا به سمت بی‌دولتی در داخل کشور است.»

*الزام به پاسخگویی
بدین ترتیب به نظر می رسد طرح استیضاح رئیس جمهوری را عملا باید خاتمه یافته تلقی کرد. این بدان معنا نیست که در چند ماه باقی مانده تا پایان دولت تدبیر و امید احتمال طرح دوباره استیضاح او از سوی برخی تندروهای مجلس وجود ندارد بلکه بدان معناست که نمایندگان تلاش خواهند کرد بابت آنچه در ۷ سال گذشته اتفاق افتاده او را پاسخگو سازند چنانکه «اگر در این شرایط مجلس، رئیس‌جمهور را استیضاح می‌کرد باعث می‌شد که هزینه کنار رفتن روحانی از دوش اصلاح‌طلب‌ها بی‌افتد.» خضریان نیز پاسخگو سازی رئیس جمهوری را یکی از اهداف نمایندگان عنوان کرده و گفته است: «رئیس دولت تدبیر امید باید بماند و پاسخگوی عملکردش باشد و مجلس نیز از ابزار خودش استفاده کند. اتفاقا برخی‌ها خیلی دوست دارند این اتفاق رخ بدهد تا از جایگاه «دیدید نگذاشتند کار کنیم»، تا از جایگاه متهم در جایگاه مدعی قرار بگیرد.» بدین ترتیب به نظر می‌رسد در ماه های آینده تلاش های نمایندگان برای سوال و جواب از وزرا دو چندان شود و همزمان نیز این احتمال وجود دارد که رئیس جمهوری برای پاسخ به سوالات نمایندگان راهی ساختمان هرمی شکل میدان بهارستان شود، پرسش و پاسخ هایی که شرط اثر گذاری آنان پرهیز از تخریب و توهین است.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد