شما اینجا هستید

سیاسی » پاسخ قاطع سردار تنگسیری به اظهارات مقامات آمریکایی
گروه : سیاسی

به گزارش «وطن روز» به نقل از خبرآنلاین، فرمانده نیروی دریایی سپاه اظهار نظر درباره شروط یک مقام دولت منتخب آمریکا برای بازگشت این کشور به توافق برجام را وظیفه‌ی دولت‌مردان سیاسی عنوان می‌کند اما این پرسش که «آیا توان و برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران قابل مذاکره است؟» را بدون پاسخ نمی‌گذارد و با صراحت می‌گوید که «قطعاً قابل مذاکره نیست».

او تاکید دارد که پاسداران سیاست را می‌دانند، اما سیاست زده نیستند و اظهار نظر سیاسی را بر عهده‌ی سیاست‌مداران و بزرگان خود می‌گذارند، اما در حوزه سیاست نظامی و تاکتیک‌های خود و آنچه که بر عهده دارند، صحبت می‌کنند.

سردار دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی(ندسا) در گفت‌وگو با ایسنا به پرسش‌هایی درباره اهداف سپاه از حضور در آب‌های بین‌المللی و برنامه‌های ندسا در حوزه زیر سطح و رزم‌ناوها و همچنین پیشنهادات مقامات آمریکایی برای بازگشت به برجام و «انتقام سخت» از عاملان ترور شهید سپهبد سلیمانی پاسخ داد.

متن کامل این گفت‌وگو به شرح زیر است:

اخیراً ناوگان نیروی دریایی سپاه به یک ناو اقیانوس‌پیما تجهیز شد؛ لطفاً درباره برنامه‌های سپاه در این حوزه و جزئیات تجهیزات و امکانات ناو اقیانوس‌پیمای شهید رودکی توضیح دهید.

– ناو چندمنظوره شهید رودکی مجهز به سلاح‌ها و ادوات مختلفی نظیر موشک‌های سطحی، هوایی، ضد زره و دوش پرتاب و سلاح‌هایی در سینه، پاشنه و بغل شناور و همچنین ۴ قایق راکت انداز و موشک انداز و بالگرد، پهپادهای عمود پرواز و پهادهای لانچر پرواز است. این شناور به منظور سیادت دریایی ساخته شد و در حال حاضر نیز در مسیر شمال اقیانوس هند است.

اعتقاد ما بر این است که در زمان امنیت، باید جواب امنیت را با امنیت و در زمان‌های دیگر جواب تهدید را با تهدید بدهیم؛ اصلاً برای ما قابل قبول نیست که در دریاها اتفاقی برای شناورهای متعلق به جمهوری اسلامی ایران بیفتد. ما برنمی‌تابیم که شناورهای نفتکش و تجاری ما مورد هدف قرار بگیرند و برخی مانع فعالیت آنها شوند و برای ماهی‌گیران ما مشکلاتی پیش بیاید و یا دزدان دریایی اعم از دولتی و سنتی بخواهند ضربه‌ای به ما بزنند؛ لذا رسالت شناور شهید رودکی این است که در کنار برادران عزیزمان در نیروی دریایی ارتش بتواند امنیت را در اقیانوس‌ها برقرار کند. پیام شناور شهید رودکی نیز صلح، دوستی و امنیت برای شناورهای ما و شناورهایی است که نیاز به امنیت دارند.

حضور در آب‌های بین‌المللی ماموریت جدید سپاه است؟

– نیروی دریایی اصلاً در یک قالب نمی‌گنجد و ما باید برای امنیت کشتیرانی خود حتماً در آب‌های بین‌المللی حضور داشته باشیم. اصلاً قرار نیست نیروی دریایی ارتش و سپاه در یک جا مستقر شوند؛ بیگانگان از اقیانوسیه، اروپا، آفریقا و آمریکا با شناورهای خود در آب‌های نزدیک کشور ما حضور دارند، چرا ما در آب‌های بین‌المللی حضور نداشته باشیم؟ این حضور یک افتخار برای جمهوری اسلامی ایران است.

بر اساس تقسیم بندی که در حوزه دفاع از مرزهای آبی وجود دارد، در آب‌های جنوبی کشور نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس و در دریای عمان نیروی دریایی ارتش مسئولیت‌هایی برعهده دارند؛ با توجه به حضور نیروی دریایی سپاه در آب‌های بین‌المللی، آیا تفکیکی در ماموریت‌های ارتش و سپاه وجود دارد؟

– در اقیانوس‌ها تقسیم بندی به این شکل نیست و اقیانوس‌ها خیلی وسیع هستند؛ لذا ما هر دو از یک خانواده‌ایم و با برادری و صمیمیت ماموریت بزرگ سیادت دریایی را انجام می‌دهیم؛ ما و ارتش یک خط حد ذاتی و یک خط حد ذات نیروی دریایی داریم. وقتی در عمق دریاها مشکلاتی برای شناورهای ما پیش بیاید، حتماً باید حضور داشته باشیم. به لطف خدا در نیروهای دریایی ارتش و سپاه یک برادری بسیار مثال زدنی وجود دارد و همواره نیز سعی و تلاش‌مان بر این است. ان‌شاءالله مثل دو بال در اقیانوس‌ها حاضر می‌شویم و منافع جمهوری اسلامی ایران را سیادت می‌کنیم.

فرماندهی معظم کل قوا در سال ۱۳۹۰ وقتی به بندر عباس تشریف آوردند در جمع رزمندگان دریایی ارتش و سپاه فرمودند که نیروی دریایی، یک نیروی راهبردی است؛ این یعنی محدودیتی در حضور این نیرو در آب‌های بین‌المللی وجود ندارد و تنها نیروی دریایی است که می‌تواند در کل دنیا  حضور داشته باشد؛ برای اینکه شما در کل دنیا حضور داشته باشید و راهبردی با دست بلند داشته باشید، حتما شناورهایی می‌خواهید که در اقیانوس حضور پیدا کنند و نیروی دریایی سپاه نیز وارد این عرصه شده تا در اقیانوس‌ها حضور یابد.

جنابعالی عوان کردید که نخستین ماموریت ناو اقیانوس پیمای شهید رودکی، استقرار در منطقه‌ی شمال اقیانوش هند است؛ پیشتر اعلام شده بود که حضور در آب‌های دوردست و ایجاد پایگاه دائمی در اقیانوس هند در دستور کار نیروی دریایی سپاه قرار دارد؛ آیا اعزام ناو اقیانوس پیمای شهید رودکی به شمال اقیانوس هند در راستای استقرار این پایگاه است؟

– بله؛ ناو شهید رودکی یک ناو چند منظوره و در واقع یک پایگاه سیّار عمق است؛ این ناو یکی از ناوهایی است که قرار است پایگاه سپاه در اقیانوس هند را تشکیل دهد.

آیا سپاه برنامه‌ای در حوزه زیر دریایی‌ها و بکارگیری یگان‌های زیر سحطی دارد؟

– بله؛ اصلاً معنا ندارد در فضای زیر سطح که دنیایی بزرگ است، حضور نداشته باشیم؛ ان‌شاءالله در آینده شاهد رونمایی از دستاوردهای این حوزه خواهیم بود.

در حوزه رزم ناوها چطور؟ برنامه نیروی دریایی سپاه در این حوزه چیست؟

– در حال انجام اقداماتی در این حوزه هستیم و انشااله در الحاق‌های بعدی شاهد الحاق شناورهای مجهز به موشک‌های فراساحل خواهیم بود.

بعد از انتخابات اخیر آمریکا، مقامات دولت منتخب طی اظهاراتی عنوان کردند که به شرط مذاکره درباره برنامه موشکی ایران و نقش ایران در منطقه حاضر به بازگشت به توافق برجام هستند، نظر شما در این باره چیست؟

– من اهل اظهار نظر سیاسی نیستم و معتقدم دولت‌مردان سیاسی ما باید به این سوالات پاسخ دهند؛ این سخن به این معنا نیست که ما (پاسداران) سیاست نمی‌دانیم، بلکه به این معناست که سیاست‌زده نیستیم و اظهار نظر سیاسی را بر عهده‌ی سیاست‌مداران و بزرگان خود می‌گذاریم؛ ما در حوزه سیاست نظامی و تاکتیک‌های خود و آنچه که بر عهده داریم، صحبت می‌کنیم.

به نظر جنابعالی به عنوان یک فرمانده نظامی آیا توان و برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران قابل مذاکره است؟

– قطعاً قابل مذاکره نیست و این موضوع پیشتر نیز بارها اعلام شده که «توان نظامی و موشکی جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان قابل مذاکره نیست»؛ این فرمایش مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قواست.

حدود یک ماه دیگر نخستین سالگرد شهادت سرلشکر قاسم سلیمانی فرا می‌رسد؛ به نظر شما چه ویژگی شخصیتی خاصی در او وجود داشت که می‌تواند زمینه‌ساز پرورش شخصیت‌هایی مشابه ایشان باشد؟

– ما شخصیتی را از دست دادیم که خیلی بزرگ بود؛ اگر می‌بینیم حاج قاسم در دل‌ها است به این دلیل است که او خالصانه در راه خدا قدم برداشت و مردم دوست بود؛ اخلاص و مردمی بودن او باعث شد که خدا او را بزرگ کند؛ این به ما نشان می‌دهد که اگر همه با این اخلاص وارد شوند، حاج قاسم‌ها خواهیم داشت.

وجود سرلشکر سلیمانی بزرگ و ارزشمند بود، اما امروز به لطف خدا در کشور حاج قاسم‌ها داریم؛ اگر به خدا اتکا کنیم و خالصانه مسیری را سرلشکر سلیمانی رفت، طی کنیم و خدا به ما عنایت داشته باشد، می‌شویم حاج قاسم. آیا بعد از شهید بهشتی انقلاب از بین رفت؟ امام فرمودند «بکشید ما را؛ ملت ما بیدارتر می‌شود»؛ هر کسی جایگاهی دارد، حاج قاسم نیز جایگاهی داشت و ما نمی‌توانیم بگوییم که حاج قاسم رفت و هیچ اتفاقی نیفتاد؛ اما این سنگر نیز خالی نماند؛ جانشین ایشان سردار رشید و شجاع اسماعیل قاآنی جای او  را در نیروی قدس گرفت. رفتن حاج قاسم سخت بود اما راهش ادامه دارد.

پس از به شهادت رسیدن سرلشکر سلیمانی مقام معظم رهبری اعلام کردند که «انتقام سخت» در انتظار کسانی که دست به این کار زده‌اند، خواهد بود؛ ایشان اقدام  سپاه را در حمله موشکی به پایگاه هوایی «عین الاسد» که متعلق به ارتش آمریکا بود، یک «سیلی» تعبیر کردند. سردار سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران نیز در آخرین موضع‌گیری خود تاکید کردند که انتقام شهادت سردار سلیمانی قطعی، جدی و واقعی است و دایره انتقام شامل هر فردی خواهد بود که نقش مستقیم و غیر مستقیم در حادثه ترور داشته است؛ این انتقام‌گیری چگونه خواهد بود؟

– خداوند از ما نمی‌پذیرد که در مقابل مستکبر، کرنش کنیم و زانو بزنیم. مطمئن باشید همانطور که وعده داده شده انتقام سختی از عاملان ترور و به شهادت رساندن سپهبد سلیمانی گرفته خواهد شد؛ شما خیال می‌کنید اینکه ترامپ الان به این وضعیت افتاده دلیلش چیست؟ انتقامی است که خدا از ترامپ می‌گیرد و خواهید دید که ترامپ هیچ‌گاه متعادل نخواهد شد، چراکه خداوند وعده داده است که «إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرکُم وَیُثَبِّت أَقدامَکُم» (اگر (آیین) خدا را یاری کنید، شما را یاری می‌کند و گام‌هایتان را استوار می‌دارد. – قرآن کریم، سوره محمد، آیه ۷)؛ همانطور که بخشی از انتقام خون امام حسین(ع) را افراد گرفتند و بخش دیگر را خدا گرفت و هیچ‌گاه دودمان یزید دوام نیاورد؛ دودمان ترامپ نیز دوام نخواهد آورد. انتقام ما در راه است؛ بیگانگان و آمریکایی‌ها باید حتماً از منطقه بروند، هرکجا که آمریکایی‌ها حضور پیدا کردند، ناامنی  و فساد به همراه خود بردند؛ آنها هنوز عُرضه ندارند که گرسنگان و آوارگان خود را ساماندهی کنند.

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد