شما اینجا هستید

اجتماعی » کردستان به روایت تصویر(قسمت اول)

گزارش اجتماعی- رعنا امیری 

نامش «کورسان» در زبان محلی است. کردستان؛ استانی جادویی در دامنه رشته کوه های زاگرس میانی با مرکزیت سنندج و دل آنانکه پا به این دیار پرجاذبه گذاشته اند، را برده است.
جاذبه های تاریخی و معماری و گردشگری این منطقه که شامل قلعه‌های قدیمی، مسجدهای تاریخی، حمام‌ها، ابنیه های مختلف تاریخی و مناظر بکر طبیعی می شوند، همراه با آیین‌ها و فرهنگ رایج بین اقوام کرد از مهم‌ترین جاذبه‌های استان کردستان است. کردستان، استانی سرسبز و خرم با وسعتی معادل ۲۸ هزار و ۲۰۳ کیلومتر مربع است که در غرب ایران و در مجاورت بخش شرقی کشور عراق قرار دارد.با حدود ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک، یکی از استانهای مرزی ایران پهناور است.
مردمان زلالی که در عمق سنت های دیرینه جاودانه مانده اند، جاودانه هایی با لباسهای تجملی و رنگارنگ و پر زرق و برق درتن زنان کرد و سادگی، مردانگی و اصالتی که در لباس مردانه است آنها را از زیباترین ویژگی های کرد زبانان کشورمان ساخته است. زیبا و صمیمی در نگاه اول. اولین اقوام ایرانی که به قولی غیرتشان ریشه در خاک ایران زمین دارد. قومی به غایت نجابت.

لباس کردی مردانه

لباس کردی مردانه

*دریاچه رریوار در شهر مریوان
دریاچه زریوار مهم‌ترین جاذبه‌ گردشگری و تفریحی شهرستان مریوان است و هر مسافر و گردشگری که به این شهر برسد؛ پیش از همه چیز سراغ آن را می‌گیرد. با پوشش گیاهی و جانوری خاص، که دل هر بیننده ای را در اولین نگاه می رباید. قایق رانی در تابستان و تماشای سطح یخ‌زده دریاچه در زمستان نیز شیفتگان بسیاری دارد.

دریاچه زریوار

دریاچه زریوار

*غار کرفتو
قدیمی ترین غار استان کردستان، غار کرفتو، با ساختار خاص است که بسیار دیدنی و منحصربفرد است. مسیر رسیدن به غار کرفتو پله‌ای است و برای رسیدن به آن باید ۱۸۰ پله را طی کنید. در واقع غار کرفتو ۱۰۰ متر از سطح زمین ارتفاع دارد.  نمای پلکانی و طبقه‌ای غار کرفتو آن را بسیار خاص و متمایز کرده است. این غار از لحاظ تاریخی ارزش بالایی دارد. وجود کتیبه‌ای در یکی از ورودی‌های غار تایید می‌کند که روزگاری غار کرفتو محل زندگی سلوکیان بوده است. در کتیبه سردرد ورودی این غار نوشته است: اینجا محل زندگی هراکلس است. هرکس به آن وارد شود، در امان است.
نکته جالب در مورد غار کرفتو جهت جغرافیایی قرار گرفتن آن است. وضعیت خاص غار در کوه باعث شده که در زمستان گرم و در تابستان سرد باشد و همین مساله این غار را به پناهگاهی ایده‌آل برای اقوام باستانی تبدیل کرده است.

غار کرفتو

غار کرفتو

 

غار کرفتو

غار کرفتو

*روستای پلکانی پالنگان
این روستا با معماری خاص و مناظر بسیار زیبایی که دارد، یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری کردستان است. بافت روستا بسیار سنتی است و خانه‌ها به صورت پلکانی ساخته شده‌اند. در معماری روستا از سنگ استفاده شده است. چشمه‌های پر آب و جوشان و آبشارهای روان در اطراف روستا جلوه بی‌مانندی به چهره روستا بخشیده است. روستای پالنگان در شهر کامیاران قرار دارد و به این روستا «ماسوله کردستان» هم گفته می شود و دلیلش هم پوشیده نیست. زیبایی این روستا در نگاه اول آشکار است.

روستای پلکانی پالنگان

روستای پلکانی پالنگان

*عمارت خسرو آبادی
عمارت خسرو ‌آبادی جزو ۱۰ بنای بسیار زیبای ایران است. این عمارت در شهر سنندج قرار دارد. مورخان، قدمت آن را مربوط به دوران قاجار دانسته‌اند. این عمارت در نوع خود بی‌نظیر و مرکز حکومت اردلان به ویژه خسروخان اردلان بوده ‌است. در مجموعه عمارت و باغ خسرو آباد افزون بر دو بخش اصلی، یعنی قصر سلطنتی با ورودی ستون دار، باغ خسروآباد نیز از اهمیت خاصی برخوردار ‌است. این باغ که به‌وسیله ۴ خیابان روبرو و اطراف عمارت خسروآباد، عملاً به ۴ باغ خسروآباد تبدیل شده و اطراف آن نیز به‌وسیله ۴ خندق با انواع درختان مختلف در طرفین باغ و کاخ خسروآباد، احاطه شده، جلوه خاصی به این مجموعه داده ‌است. در حال حاضر تنها درختان ۴ باغ و بخش‌هایی از ۴ خیابان آن باقی ‌مانده ‌است.

عمارت خسرو آبادی

عمارت خسرو آبادی

*بازار سنندج
بازاری بزرگ در مرکز شهر سنندج است. این بازار قدمتی تاریخی دارد. نقشهٔ بازار سنندج به شکل یک مستطیل بزرگ ‌است و برخلاف تمام بازارهای ایرانی که به صورت خطی شکل گرفته‌اند، این بازار با الهام از پیرامون میدان نقش جهان اصفهان با شکل مستطیل ساخته شده ‌و در وسط این مستطیل سراهای مختلفی قرار گرفته‌ است. ابن بازار، در سال ۱۳۷۵ جزو آثار ملی قرار گرفت.

بازار سنندج

بازار سنندج

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد