شما اینجا هستید

تحلیل خبری » کرونا، قاتل سینما

عرفان رفیعی- گروه فرهنگی

سالن های سینما به عنوان شریان های اصلی صنعت سینما در ایران روز به روز ضعیف تر و تنها تر می شوند. به خصوص در این روز های کرونایی که حال و روز سینمای کشور چندان تعریفی ندارد و با وجود همه زنگ خطر ها و هشدارها سالن های سینما و سینما داران روز به روز به ورشکستگی و شکست نزدیک و نزدیک تر می شوند و مهمترین عامل این شکست خالی بودن صندلی‌های سینما از تماشاگران و علاقه مندان آن است.
به اذعان صاحب نظران این عرصه، نه تنها برخی از معدود فیلم‌های اکران شده کیفیت لازم برای جذب مخاطب به سینما را ندارد، بلکه شیوع بیماری کرونا ویروس هم مزید بر علت بوده و زمینه جذب مخاطب به سینما‌ها را کم و کمتر کرده است تا جایی که بر اساس آمار‌های ارائه شده از فروش گیشه‌های سینمای کشور، فروش اکثر فیلم‌ها یا به صورت صفر بوده و یا به حدی پایین آمده که جای هیچگونه توجیه منطقی و اقتصادی را برای سرمایه گذاری در سینمای ایران باقی نمی گذارد و از این رهگذر تنها این صنعت پول ساز و عوامل وابسته به آن هستند که روز به روز با شکست و تنگدستی مواجه می شوند.
متاسفانه مشکل تعطیلی و ورشکستگی سالن های سینما و به طبع آن کلیه عوامل صنعت سینما، مختص یک استان خاص نیست و کل مجموعه سینمایی کشور را با این مشکلات رو به رو ساخته است.
از این رو به گفت و گو با برخی از مدیران سالن های سینمایی نشستیم و از گلایه ها و انتقادات و اوضاع و احوال کنونی پرسیدیم.
غلامرضا پیربابایی از مدیران با سابقه صنعت سینما، سال هاست که مدیریت سینما فرهنگ کرمانشاه را بر عهده دارد و الان ۸ ماه است که به دلیل ویروس کرونا با تعطیلی این واحد سینمایی رو به رو است. وی در این رابطه به خبرنگار « وطن روز» گفت: متاسفانه سینما در ایران سال هاست که با اوضاع و احوال خوبی رو به رو نیست و این روز ها هم کشور با شرایط ویژه کرونایی رو به رو شده است که این وضعیت، شرایط عمومی سینمایی کشور را دگرگون کرده است.
پیربابایی در ادامه گفت: متاسفانه بخش خصوصی غرامت سنگینی را متحمل شده است و این موضوع به شکست سینمای ایران منتهی می شود. کسی به فکر ما نیست و اهمیتی به ما نمی دهند. من به شخصه زمانی که توان اداره مالی سالن را نداشته باشم، به اجبار و بر خلاف میل باطنی ام مجبور به تعطیلی آن هستم و این امری کاملاً طبیعی ست. متضرر کیست؟ متضرر تمام عوامل صنعت سینمایی هستند که جوانی و عمر خود را پای آن گذاشته اند،  از آن راننده و تداراک محترم گرفته تا به شخصه من به عنوان صاحب سالن، همه متضرریم.
پیربابایی در پاسخ به چاره اندیشی دولت نسبت به این موضوع تصریح کرد: متاسفانه دولت و علی الخصوص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این ۸ ماه تعطیلی سینماها از این صنف فرهنگی هیچ گونه حمایتی نداشته و نه تنها پاسخگوی اوضاع و احوال کنونی نبوده، بلکه نتوانسته با کمک های مالی بصورت وام های بانکی بخشی از زخم های این صنعت را التیام بخشد. من به شخصه در شرایطی قرار گرفته ام که برای تامین مخارج سالن، دست به دامن وام ۵۰ میلیونی کالا شده ام و این یعنی مرگ سینما و سینما داری. ما به شخصه تنها تقاضایی که از مسئولین محترم داریم در یک جمله خلاصه می شود و آن هم «باز گشایی هر چه سریع تر سالن های سینما، مطابق پروتکل های بهداشت است.»
مسعود نور پور مدیرعامل سینما قدس اصفهان نیز در این ارتباط به خبرنگار «وطن روز» گفت: متاسفانه دیگر قادر به ادامه فعالیت با جیب خالی نیستیم. مشکلات بیمه های کارگری یک طرف، مشکل تعطیلی سینما ها هم طرف دیگر. به اداره ارشاد و همچنین انجمن سینما داران هم هر چه مراجعه کردیم، تا بلکه از این دو اداره مسئول بتوانیم کمک های مالی دریافت کنیم تا خون به رگ های سالن های نیمه جان سینمایی تزریق شود متاسفانه بی فایده بود و با عدم بودجه لازم برای کمک های مالی مواجه شدیم.
نورپور در ادامه گفت: کارگران شاغل در سالن های سینما به دلیل تعطیلی، روز به روز از کار کناره می گیرند و به مشاغل دیگر می پردازند، آن دسته از کارگر هایی که دارای بیمه هستند نیز با بیمه بیکاری این روز ها را به سر می برند.

وی در ادامه تصریح کرد: یکی از مهمترین مشکلات سینما ها عدم دریافت فیلم های جدید از سوی تهیه کنندگان سینمایی است. هر آنچه که به اداره ارشاد برای فیلم های جدید مراجعه می کردیم با عدم پاسخ رو به رو می شدیم، اما متوجه شدیم ظاهراً حاضر به ارائه فیلم های جدید نیستند چرا که سالن های سینمایی با عدم استقبال یا بهتر است بگویم با تعطیلی تمام و کمال روبه رو شده اند و این مشکل مستزلم نشست هایی بین سینما داران و انجمن تهیه کننده گان است، تا هر چه سریع تر این مشکل نیز بر طرف شود و حیاتی دوباره به این صنعت پر سود دمیده شود.
دکتر حمید چنانی کارشناس امور رسانه و مدیر اسبق سینمایی استان خوزستان نیز در پاسخ به مشکلات سینماداران و عدم حمایت از این صنف به خبرنگار «وطن روز» گفت: سینما به عنوان مهمترین مرکز فرهنگی جامعه و نماد و شاخص تحول فکری اجتماع است و نیازمند جدی به حمایت های دولتی دارد. خوشبختانه در این دوره ۹ ماه که کشور با این بیماری منحوس سر و کار دارد، بسیاری از ساختار های افتصادی جامعه با رعایت پروتکل های بهداشتی توانستند مجوز های لازم را دریافت کنند و به حیات اقتصادی خود ادامه دهند؛ اما تنها سالن های سینمایی هستند که از این مجوز ها بی بهره مانده اند و من به شخصه فکر می کنم می شود با تمام زیر ساخت های سینمایی کشور و همچنین با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شرایطی را محیا کرد تا به این صنعت جانی دوباره دمیده شود و این موضوع تنها با هماهنگی و همکاری تمام قوای فرهنگی کشور به همراه وزارت بهداشت میسر می شود.
امید به آن که در این دوره سخت همه ما به این صنعت مهم جهانی و نماد اصلی فرهنگ توجه ویژه نماییم.

 

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد