شما اینجا هستید

اجتماعی » داستان فرشتگان و هیولاها

گزارش اجتماعی- رعنا امیری

فیلمی در فضای مجازی پخش شد که زخم های قلبمان را دوباره تازه کرد. فیلمی از طعمه شدن کودکان توسط ناصفتان هیولانما، هیولاهایی که در گوشه ای از این شهر کمین کرده‌اند. فیلمی از دو کودک فال فروش که باید میرقصیدند و در قبال مبلغی پول، خود را برهنه می‌کردند.
می خواستیم فراموش کنیم، دلمان این طور می خواست. صحنه هایی که به مدد فضای مجازی، یکی پس از دیگری می آیند، مثل صحنه ای که  جوانی برای خودشیرینی، کودک کاری را به درون سطل بزرگ زباله کنار خیابان هل داد، هل داد و قهقه زد.  قهقهه ای که گوش هر انسان‌دوستی را کر می کرد. جوانک  زود دستگیر شد، اما قصه تمام نشد، قصه تصاویر زشت و خوفناکی که هراس را بر جان مردم انداخت. تصاویری که اغلب «هیولا» و همدستش آن را ضبط کرده اند. هیولاهایی در شکلهای متفاوت؛ یک بار غریبه است و باری دیگر از آشنایان، یک بار زن است و گاهی مرد.
مردی جوان و پولدار، از دو پسر فال فروش، می خواهد که در ازای پول برایش برقصند. حتما می دانست که پای پول در میان باشد دستش را رد نمی کنند. اما قصه به همین جا ختم نشد. او دوباره از پسرها خواست تا بخش‌های خصوصی بدن خود را جلوی دوربین نشان دهند. می خندید و فیلم می گرفت، فیلمی زشت که کارگردانش یک هیولا است. فردی که هیچ چیز برایش مهم نیست. فیلم گرفت و در صفحه شخصی اش آن را به اشتراک گذاشت. فیلم در فضای مجازی دست به دست شد. فیلمی که هیولا، خودش ضبط کرده بود. دید همه نفرینش می کنند، آمد و فیلم دیگری از خودش گرفت و شروع کرد به عذرخواهی، عذری که نابخشودنی است، آنهم در محضر مردم، مردمی که روی این مسائل حساسیت نشان می دهند. حساسیتی که هر سال بیشتر و بیشتر می شود. حساسیت به افرادی که کودکان معصوم را در گوشه ای گیر می آورند و طعمه هوس ناپاکشان می کنند. افرادی که فقط خودشان را می بینند با تکیه بر  قدرت و شاید ثروتشان.

*ظهور و افزایش نوکیسگان در جامعه کنونی ایران
دکتر سید جواد میری، جامعه شناس و عضو پژوهشگاه علوم انسانی در گفتگو با «وطن روز»، کودکانی که طعمه این دست افراد می شوند را مانند دینامیت هایی معرفی کرد که در آینده منفجر خواهند شد و گفت: «یک انسان بالغ نمی تواند در محیط بیرون، جان سالم به در ببرد و با کوهی از مشکلات مواجه است. درحالی که این کودکان را می بینیم که روز تا شب از این مغازه به آن مغازه، از این طرف شهر به آنطرف شهر می روند و هیچ شخص یا موسسه ای هم سراغی از آنها نمی گیرد.»
میری جامعه کنونی ایران را دوقطبی دانسته که یک قطب ثروتمندان و قطب دیگر را فقیران تشکیل می دهند و طبقه متوسط به سمت فقیر شدن پیش می رود و در چنین جامعه ای، سالمندان، زنان و کودکان آسیب پذیر ترین افراد جامعه هستند. به گفته او، ساختار ذهنی ارباب گونه از یک طرف و ساختار ذهنی رعیت گونه در طرف دیگر هستند. «نوکیسگانی» که در ظاهر ثروتمندند ولی در ذهن و فکر خود هیچ سرمایه فکری ای ندارند و این باعث اتفاقاتی از این دست در جامعه می شود. این جامعه شناس سرشناس ایرانی، در ادامه خاطر نشان می کند که حساب بانکی، خانه و ماشین را می توان عوض کرد ولی بینش و سرمایه فکری مستلزم صرف زمان بسیار  است و حتی در عرض عوض شدن چندین نسل، چنین بینشی ایجاد می شود؛ بینشی که اگر فردی ارباب است ابتدا در ذهن، رفتار و منش هم، رفتاری مناسب و غنی دارد.
میری در جواب این پرسش که محل آموزش در مورد این موضوعات کجاست و برای حل چنین مشکلاتی از کجا شروع کنیم و مسئله تعرض جنسی چگونه در جامعه بررسی شود، گفت: مفهوم جنسیت و سواستفاده جنسی باید در دانشگاهها، آرام آرام به آن پرداخته شده و به سمت مدارس برود و برای این کار باید وزارت آموزش عالی و وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت در کنار رسانه ها، مسئله جنسیت را دسته بندی کرده و مشخص کنند که جامعه و خانواده ها، چگونه با این موضوع روبه رو و مواجه شوند. او معتقد است که در جامعه کنونی ایران، تابوهایی وجود دارد که مانع تحقیق و تفحص و کار آدمیک حرفه ای می شود که باید به تدریج این تابوها شناخته و علت آنها شناسایی شوند.

* شهادت کودک، دقیق است
«آزار جنسی، طبقات و اشکال مختلفی دارد. یعنی می‌تواند از نوازش قسمت‌های حساس و خصوصی بدن شروع شود تا به رابطه جنسی برسد. گاهی رابطه حتی می‌تواند بدون لمس‌کردن بدن کودک و با نشان‌دادن بخش‌های خصوصی بدن یا پورنوگرافی از او باشد. این شرایط برای اثبات در دادگاه بسیار سخت است و مشکلات قانونی خودش را دارد.»
دکتر شهین‌ علیایی‌ زند، بنیانگذار اولین‌ موسسه‌ پیشگیری‌ از آزار جنسی‌ کودکان‌ و نوجوانان‌ در خاورمیانه‌  است. موسسه ای که تمام تلاشش برای کاهش تبعات زیان‌بار آزار جنسی گذاشته است. او حدود ۲۰ سال تجربه در زمینه مشکلات کودکان و نوجوانان دارد و می گوید: «در تمام کشورها آزار جنسی وجود دارد و ممکن است سازمان‌یافته‌تر هم باشد، اما تفاوتش در این است که در آن‌جا دادگاه‌ها قربانیان آزار جنسی به‌ ویژه کودکان را بسیار جدی می‌گیرند و آنها را زیر چتر حمایتی خود قرار می‌دهند. در بسیاری از کشورها، سخت‌ترین مجازات‌ها برای متجاوزان جنسی درنظر گرفته می‌شود، حتی یک لمس می‌تواند فرد را محکوم به ٢٠‌سال حبس کند. در ماجرای یک فیلمساز مشهور جهان، پس از برملاشدن ماجرای سوء‌استفاده‌هایش، تمام جوایزش از او گرفته شد و دیگر به او اجازه فعالیت رسمی داده نمی‌شود. حتی در برخی نقاط جهان که می‌توانند حکم اعدام صادر کنند، برای این پرونده‌ها مجازات مرگ هم درنظر می‌گیرند. یکی از مشکلات ما این است که در ایران شهادت کودک، برای اثبات جرم کافی نیست. درحالی ‌که از نظر من، کودک دقیقا حرف درستی می‌زند. آزار جنسی کودکان هرگونه ارتباطی است که یک فرد بزرگسال با هدف لذت از کودک برقرار می‌کند.»
و اما به گفته رییس پلیس فتا، در تحقیقات پلیسی هویت واقعی متهم به انتشار فیلم آزار دو کودک فال فروش، شناسایی و با هماهنگی های قضایی روز گذشته، مرد کودک آزار در مخفیگاهش دستگیر و پس از تحقیقات پلیسی به مرجع قضایی معرفی و با صدور قرار مجرمیت روانه زندان شد.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد