شما اینجا هستید

اجتماعی » کودکستانی به نام رسانه ملی!

حسن شجاعی/مدیرمسئول

اتفاقاتی که این روزها در صداوسیما روی می دهد نشان از بی خردی و نبود استراتژی رسانه ای حرفه ای و کارآمد در مواقع بحران است، به اندازه ای که سطح کیفی رسانه ملی را به پایین ترین حد ممکن تقلیل می دهد.
برنامه سازان و تولیدکنندگان برنامه های این روزهای رسانه ملی، بر اساس سلایق شخصی و رویکردهای سیاسی خود، مشغول پر کردن ساعات شبکه های مختلف هستند و درحالی که راستی و چگونگی برخی اتفاقات و رویدادهای پیش آمده، همچنان در هاله ای از ابهام  قرار دارد، با استفاده از احساسات مردم و نیز تحریک بخش زیادی از جامعه، به دنبال اهدافی است که به نظر می رسد در فضای فعلی کشور چندان نمی تواند مخاطب داشته باشد.
در یکی از این نمونه ها، شب پنجشنبه ۲۶ آبان، ساعت ۲۲ در برنامه مسابقه محور «کهکشانی‌ها» از شبکه ۵ سیما که به شکل زنده پخش شد، کیمیا گیلانی مجری آن، حول و حوش دقیقه ۲۰ برنامه در پرسش تصویری از مهمان تلفنی می‌پرسد: «ویدئویی که مشاهده خواهی کرد متعلق به چه کسی است؟» در مونیتور تصویر «کیان پیرفلک»، نوجوان ایذه ای که به تازگی در این شهر به شهادت رسیده نشان داده می‌شود که قایق آبی را در دست دارد و مشغول صحبت است. مجری برنامه از دیدن این تصویر و شنیدن صدای کیان متحیر می‌شود، به گونه‌ای که شرکت کننده در مسابقه جواب را می‌دهد، اما مجری فقط بله بله می‌گوید و بعد هم بغضش گرفته و نمی‌تواند ادامه بدهد و فقط می‌گوید: «بریم یک بخشی را ببینیم و برگردیم.»
درحالی که هنوز مراسم خاک سپاری کیان عزیز انجام نشده، طرح این سوال در یک مسابقه تلویزیونی و در برنامه زنده آن هم به این شکل چه وجهی دارد؟ آیا تهیه کننده این برنامه از خود نپرسیده اگر جای خانواه کیان بود چه احساسی داشت و آیا استفاده ابزاری از احساسات مردم آن هم در این شرایط سخت کار درستی است؟
متاسفانه سال هاست که صداوسیما محل رفت و آمد افراد غیر حرفه ای و صرفا سیاسی شده و حتی در برنامه ای با این محتوا، توان درک و تحلیل نحوه اجرای برنامه و طرح سوالات پیش پا افتاده را نیز ندارند و با اینگونه رفتارها تنها موجبات جریحه دار شدن احساسات مردم را فراهم می سازند.
عذرخواهی هم که در قاموس دوستان رسانه ملی جایی ندارد و هیچ کدام از متولیان این دستگاه عریض و طویل برای اتفاقی که به طور یقین، عمدی و با هدف بوده نمی خواهد حداقل از خانواده عزیز کیان عذرخواهی نماید.
رسانه ملی سال هاست که مرجعیت خود را در بین مردم از دست داده و توصیه های مشفقانه نیز اثری بر مسئولان ارشد آن ندارد و به نظر می رسد این ره تنها به ترکستان ختم خواهد شد.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد