شما اینجا هستید

اقتصادی » یکه‌تازی بورس

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایرنا، امین دامچه به روند صعودی شاخص بورس در چند روز اخیر اشاره کرد و افزود: مهمترین نکته قابل توجه در وضعیت فعلی اقتصاد کشور، مقایسه بازارهای مالی برای سرمایه گذاری مناسب و بهینه است که در کنار آن باید اهمیت سرمایه گذاری در هر یک از آنها با یکدیگر سنجیده شود.

وی اظهار داشت: با انتخاب بایدن به عنوان رییس جمهوری آمریکا، انتظارات تورمی برای آینده تا حدود زیادی کاهش پیدا کرده است، در کنار آن با توجه به افزایش خوش بینی های ایجاد شده برای لغو تحریم ها و فروش دوباره نفت زمینه کاهش قیمت دلار نیز فراهم است.

دامچه خاطرنشان کرد: نرخ واقعی دلار در محدوده ٢٠ تا ٢٢ هزار تومان است، بنابراین ارقام بالاتر از این اعداد به عنوان حباب قیمتی محسوب می شوند و از بین رفتن تعادل در عرضه و تقاضای ارز منجر به جهت گیری قیمت ها در این بازار خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: در زمان ترامپ با محدود کردن فروش نفت به عنوان منبع اصلی برای عرضه ارز، تعادل موجود در بازار از بین رفت و قیمت دلار تا محدوده ٣٢ هزار تومان رشد کرد.

وی افزود: با کاهش قیمت دلار شاهد تعادل در عرضه و  تقاضا خواهیم بود که در این میان ضمن افزایش تقاضای ارز برای طرح های سرمایه گذاری زمینه رشد مجدد نرخ دلار فراهم می شود.

دامچه خاطرنشان کرد: نکته دیگر این است که کاهش قیمت ارز به دلیل احتمال خروج سرمایه از کشور برای سرمایه گذاری در دیگر کشورها به نوعی خطرناک خواهد شد، بنابراین کاهش قیمت دلار در محدوده قیمتی کمتر از ٢٠ هزار تومان به هیچ عنوان منطقی به نظر نمی رسد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: دلار تا یک سال آینده در محدوده حمایتی ٢٠ تا ٢٢ هزار تومان و محدوده مقاومتی ٢٧ تا ٢٨ هزار تومان در نوسان خواهد بود.

وی گفت: به طور طبیعی با ثبات قیمت در بازار ارز، بازار سکه، خودرو و مسکن که با دلار به قیمت های غیرطبیعی هزار تومان در حال معامله بودند وارد مرحله رکود می شوند؛ بنابراین بورس با توجه به اصلاح ۴٠ درصدی که در  چهار ماه اخیر تجربه کرد تنها بازار جذاب برای سرمایه گذاری خواهد بود.

دامچه به عوامل تاثیرگذار در روند صعودی شاخص بورس اشاره کرد و اظهار داشت: عواملی باعث شد تا بورس از کانال یک میلیون و ٢٠٠ هزار واحد تغییر مسیر دهد و در مرحله صعودی قرار گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: عدم افزایش نرخ بهره بانکی که با نظر صریح و واضح رییس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد عنوان شد از جمله تصمیم های مناسبی بود که توانست بر تغییر شاخص بورس تاثیرگذار باشد.

وی گفت: در کنار این اقدام، تصمیم گیری در زمینه افزایش اعتبار کارگزاری ها به ٣٠ درصد، افزایش حد سرمایه گذاری  صندوق های با در آمدثابت به ٢٠ درصد، الزام بازارگردانی همه سهم ها و انتشار اوراق اختیار تبعی برای برخی از سهام کمک زیادی در بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی کرد.

دامچه خاطرنشان کرد: شاخص کل تا پایان سال از لحاظ تکنیکالی در محدوده یک میلیون و ۵٠٠ هزار واحد تا یک میلیون و ۶٠٠ هزار واحد در نوسان خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: ممکن است وجود برخی از ریسک ها در بازار مانند بحث بودجه و انتخابات ریاست جمهوری ایران باعث شود تا بورس برای عبور از کانال یک میلیون و ۶٠٠ هزار واحد با مانع روبرو شود، همچنین در کنار آن در بازار دلار با ثبات قیمتی همراه خواهیم بود که همین موضوع باعث می شود تا رشد چندان زیادی در معاملات بازار سهام صورت نگیرد.

وی اظهار داشت: اکثر سهام بزرگ در بازار رشد منطقی را تجربه کردند و تا پایان هفته شاهد تعادل و رشد این سهام در بازار خواهیم بود.

دامچه اظهار داشت: در چند ماه نخست سال جاری  اقبال بازار به سمت سهام بزرگ پیش رفت و به نظر می رسد اکنون وقت آن رسیده تا بازار علاوه بر سهام دلاری محور، سرمایه گذاری در شرکت هایی را مدنظر قرار دهد که در انتظار خبر مثبت هستند و جزو سهام کوچک بازار محسوب می شوند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به اینکه پیش بینی رشد پرشتاب برای سهام بزرگ در بازار  وجود ندارد، بنابراین سهامداران سرمایه های خود را از سهام بزرگ به سمت سهام کوچک سوق می دهند و با توجه به اینکه برخی از سهام مانند سهام بانکی ها به  لحاظ بنیادی دارای شرایط مناسبی هستند و از ارزش ذاتی خود فاصله دارند دارای موقعیت خوبی برای سرمایه گذاری خواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: موضوعی که در تحلیل سهم شرکت های تولیدی باید در نظر گرفته شود بالا بودن  نرخ های انرژی نسبت به سال گذشته است، این امر باعث شده تا شرکت های نیروگاهی از پتانسیل خوبی برای رشد برخوردار باشند.

دامچه افزود: نگاه سهامداران برای سرمایه گذاری در بورس باید براساس تحلیل و بلندمدت باشد، همچنین در کنار آن دارای استراتژی سهامداری باشند.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد